چه افرادی  و در چه سنی باید یادگیری ویولن را شروع کنند؟

آموزش موسیقی به کودکان
[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”blue”]برای اطلاع از شرایط شرکت در کلاس های ویولن در آموزشگاه سپهر با ما تماس بگیرید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

خیلی از افرادی که می خواهند یادگیری ویولن را شروع کنند همیشه از خود سوال می کنند که آیا برای آموزش ویولن باید ویژگی های فیزیکی خاصی داشته باشند؟

در این نوشته کوتاه درباره این موضوع صحبت می کنیم و تجربیات خود را در در آموزشگاه آوای سپهر واقع در امیر آباد با شما به اشتراک می گذاریم.

قبل از هر چیزی در باره این نکته توضیح دهیم که تمام افراد می توانند یادگیری ویولن را شروع کنند و از نظر تئوری هیچ محدودیتی برای شروع به یادگیری ویولن وجود ندارد ولی تجربه این موضوع را نشان داده که ویژگی هی فیزیکی افراد می تواند نقش مهمی در نحوه یادگیری ساز ویولن داشته باشد.

افرادی که معمولا قد بلندی دارند یا انگشتان کشیده ای دارند معمولا در یادگیری ویولن برتری نسبی به سایر افراد دارند.

انگشتان کشیده تاثیر بسیار خوبی در گرفتن سیم ها و ارتباط فیزیکی فرد با ساز دارد و داشتن این ویژگی فیزیکی یک امتیاز مثبت برای هنرجویی است که می خواهد وارد عرصه یادگیری ویولن شود.

همجنین داشتن قد بلند نیز یک امیتاز محسوب می شود که در نگهداری و تسلط بر روی ساز موثر است.

با نگاه ریزبینانه تر حتی داشتن انگشتان باریک نیز می تواند تاثیر خوبی بر اشراف بر روی ساز داشته باشد.

حالت سر پنجه ها نیز از ویژگی های تاثیر گذار دیگر در این موضوع است به عنوان مثال افرادی که سر انگشتان آنها مخروطی شکل است نیز دارای این امتیاز هستند.

آیا داشتن ذهن ریاضی برای یادگیری ویولن اجباری است؟

سال ها تجربه تدریس و مشاهده روند رشد هنرجویان ویولن این موضوع را برای ما ثابت کرده است که داشتن ذهن ریاضی برای یادگیری ویولن اجباری نیست.

در این بحث می توان اشخاص را به دودسته تعریف کرد. دسته ای که خیلی ذهن محاسباتی دارند و دسته ای از هنرجویان ویولن که بیشتر یادگیری را از طریق تصویر سازی انجام می دهند.

آیا داشتن گوش قوی در یادگیری ویولن تاثیر دارد؟

جواب این سوال بلی است. هنرجویانی که در خانواده آنها افرادی دیگر نیز موسیقی می زنند و تنوع موسیقی بیشتری را تجربه کرده اند دارای گوش قوی تری هستند.

ساز ویولن به دلیل اینکه فرت بندی یا همان پرده بندی های مرسوم سازهای دیگر را ندارد و به این دلیل مهم افرادی که دارای گوش قوی تری هستند می توانند فرکانش ها را بهتر تشخیص دهند و صدای بهتری را از ویولن خود در بیاورند.

پس اگر به دنبال یادگیری ویولن هستید و دوست دارید که این نواختن این ساز را یاد بگیرید توصیه می کنیم تا می توانید موسیقی را در سبک های مختلف گوش کنید و در اصطلاح گوش خود را قوی تر کنید.

آیا داشتن هوش بالا بر یادگیری ساز ویولن تاثیر دارد؟

طبیعتا داشتن هوش بالاتر بر یادگیری سریعتر و عمیق تر همه چیز تاثیر دارد اما نکته مهم این است که در یادگیری ویلن و یا سایر سازها داشتن پشتگار و عشق و علاقه  از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است.

در این مورد نیز سال ها تجربه پرورش هنرجویان متفاوت این موضوع را ثابت کرده است  که هنرجویانی که تلاش بیشتر می کنند و عشق و علاقه بیشتری نسبت به یادگیری دارند براحتی می توانند از هنرجویان باهوش جلو بزنند.

در واقع داشتن هوش یک مزیت ابتدایی است و تمرینات و کوشش در راه اجرای آنهاست که سرنوشت و سطح افراد را در طول زمان مشخص می کند و خیلی از افرادی که مراحل اولیه یادگیری را به کندی سپری می کنند بعد از مدتی با تلاش و ممارست خود گوی سبقت را از افراد تیزهوش نیز می ربایند.

چه سنی برای شروع یادگیری ویولن مناسب است؟

به صورت پیش فرض  تمام افراد در هر سنی می توانند ویولن زدن را شروع کنند. ما بارها شاهد شروع یادگیری افراد ۴۰ سال به بالا نیز بوده ایم که با پشتکار و علاقه یادگیری ویولن را شروع کرده اند و بعد از چند سال پیشرفت های بزرگی را در نوازندگی این ساز داشته اند و وارد ارکسترهای مختلف هم شده اند.

پس دقیقا نمی توان سن خاصی را برای شروع به یادگیری ویلن در نظر گرفت اما سن ایده ال با توجه به شرایط  جسمی و وضعیت ذهنی افراد سن بین ۱۰ -۱۲ سال است.

اگر شما فرزندی در این سنین دارید و به دنبال کلاس های آموزشی برای او هستید این سن طلایی را از دست ندهید و برای فرستادن او به کلاس موسیقی تردید نکنید.

۳:۵۵

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید