کیهان کلهر برنده جایزه «وومکس ۲۰۱۹» شد

کیهان

کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده کمانچه، برنده نوزدهمین جایزه جایزه اکسپوی جهانی «وومکس» شد.

همایش موسیقی ملل وومکس با اعلام این خبر، درباره انتخاب کیهان کلهر، نوآوری و چیره‌دستی در نوازندگی و معرفی پیام موسیقی سنتی ایران به جهان را ذکر کرده‌اند.

کلهر هم درباره این جایزه گفته است: دریافت جایزه هنرمند وومکس برای من خیلی مهم است. این جایزه به رسمیت شناختن فرهنگ غنی موطن من ایران و هنر بی‌پایان ایرانی است که جهان از محبوبیت برخوردار است. در حالی که نیروهایی در جهان تفرقه‌افکنی و مرزبندی می‌کنند، موسیقی ما را گرد هم می‌آورد و انسانیت را یادآور می‌شود. من به عنوان یک شهروند در این جهان، مفتخرم در کنار هنرمندانی هستم که با موسیقی به دنبال وحدت هستند.

نوزدهمین جایزه جایزه اکسپوی جهانی «وومکس» روز ۲۷ اکتبر (پنجم آبان) به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ومکس در تامپره فنلاند به کیهان کلهر اعطا می‌شود. او در این مراسم با «اردال ارزنجان» نوازنده باغلاما اهل ترکیه اجرای مشترکی خواهد داشت. کلهر پیش‌تر با دیگر نوازندگان و گروه‌های مختلف همچون «تومانی دیاباته» از مالی، «بروکلین رایدر» و «کوارتت کرونوس» از آمریکا و «رامبرانت تریو» از هلند همنوازی کرده است. حاصل همکاری کلهر و رامبرانت تریو، آلبوم «هنوز پاییز است» با ۹ قطعه بود که زمستان سال گذشته منتشر شد و به انتخاب مجله‌ تخصصی «سانگ لاینز»، یکی از ۱۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۹ است.

جایزه وومکس از سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شده است و سال گذشته به کوارتت زهی کرونوس اهدا شد.

کیهان کلهر متولد کرمانشاه و ۵۶ ساله است. ساز تخصصی او کمانچه است اما در کنارش، سه‌تار، تنبور و ساز ابداعی خودش یعنی شاه‌کمان هم می‌نوازد.

منبع : خبرگزاری فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید