ویولن ایرانی یا کلاسیک؟ چگونه باید بین این دو سبک انتخاب کنیم

ویولن ایرانی یا کلاسیک
[vc_row][vc_column][vc_message]برای اطلاع از شرایط شرکت در کلاس های ویولن در آموزشگاه سپهر با ما تماس بگیرید. ۰۲۱۸۸۳۵۰۳۵۹[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

خیلی از هنرجویانی که به ویولن زدن علاقه می شوند بین انتخاب از دو سبک ویولن ایرانی یا ویولن کلاسیک مردد هستند و در ابتدای راه به صورت مکرر این سوال را مطرح می کنند که چگونه باید سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

در این نوشته با بررسی این موضوع و نگاهی ب نقش استاد ویولن در برطرف کردن این مشکل درباره این موضوع با شما صحبت می کنیم.

شما چگونه به ویولن زدن علاقه مند شده اید؟ ویولن ایرانی یا ویولن کلاسیک

آیا لحظه اولی که به ویولن زدن علاقه مند شدید را به خاطر دارید. معمولا هنرجویان با شنیدن آهنگ یا دیدن اجراهای زنده به زدن یک ساز خاص مانند ویولن علاقه مند می شوند. این موضوع در انتخاب سبک هنرجویان ویولن بسیار مهم است و می تواند به عنوان یک نقطه قابل اتکا برای مدرس در راهنمایی هنرجو مد نظر قرار گیرد.

نقش مدرس در انتخاب سبک ویولن ایرانی یا ویولن کلاسیک؟

یکی از راهکارهایی که مدرسان با تجربه در شناخت سبک مورد علاقه هنرجویان استفاده می کنند٬ پرس و جو و موشکافی در علت علاقه هنرجو به ویولن و اطلاع از علایق موسیقیایی اوست.

یک مدرس با تجربه ویولن در ابتدای مسیر سبک مورد علاقه هنرجو را می فهمد و سعی می کند مسیر یادگیری او را در راستای نیازها و علایق هنرجو پیش ببرد.

به عنوان مثال اکثر افرادی که به آموزشگاه های موسیقی برای آموزش ویولن مراجعه می کنند علاقه مند به سبک پاب و ویولن ایرانی هستند.

در اینجا مدرس با این شناخت می تواند مسیر یادیگری هنرجو را به شکل بهتری ترسیم کند و با استفاده از متدها٫ اتودهای تمرینی و تکنیک های مرتبط به این سبک اشتیاق او را در طول زمان یادگیری همیشه شعله ور نگه دارد.

آیا باید ملودی ها را بر اساس سبک مورد علاقه هنرجویان انتخاب کرد؟

همانطور که در پاراگراف قبلی گفتیم شناخت درست سبک مورد علاقه هنرجو تاثیر مهمی در برنامه ریزی برای یادگیری او در آموزش موسیقی دارد.

در انتخاب ملودی ها و آهنگ های انتخابی نیز این موضوع بسیار مهم است. انتخاب ملودی های پاپ برای علاقه مندانی به این سبک بسیار هیجان انگیز است و آنها را همواره در مسیر یادگیری پرانرژی نگه می داد.

اما در این موضوع یک نکته بسیار ظریف وجود دارد.

ملودی ها و قطعات کلاسیک نقش بسیار مهمی در بالابردن درک موسیقیایی و تکنیکی هنرجویان دارد و استفاده درست و به موقع از این ملودی ها کمک خوبی برای یادگیری است و اینجاست که نقش مدرس با تجربه مشخص می شود و با انتخاب های صحیح هنرجوی خود را در مسیر رسیدن به هدفش راهنمایی می کند.

آیا ژنتیک و فرهنگ در انتخاب سبک ویولن ایرانی یا ویولن کلاسیک موثر است؟

قطعا بله.

یکی از مهمترین نکات در آموزش موسیقی و سبک انتخابی توجه به فرهنگ هایی است که هنرجویان با آنها بزرگ شده اند.

به طور مثال ما در ایران از همان بچگی با موسیقی ایرانی چه پاپ چه سنتی آشنا شده ایم و این نوع موسیقی از گوشت و پوستمان است. پس یادگیری و درک این سبک از موسیقی بسیار برای راحت تر از موسیقی های نوع کلاسیک و یا سبک های دیگر است.

اما این موضوع باعث نمی شود که از اهمیت و علاقه خیلی از افراد به سبک ویولن کلاسیک چیزی کم شود. هنرجویان زیادی نیز علاقه به سبک کلاسیک دارند و عاشق این سبک هستند. باز نقش استاد در این بین مطرح می شود که با انتخاب های دقیق خود علاقه مندان به یادگیری سبک های مختلف ویولن را راهنمایی کند.

 

شما می توانید نظرات خود را در این مورد در زیر این پست برای ما کامنت کنید.

برای شرکت در کلاس های آموزش ویولن در محدوده انقلاب یا امیر آباد با شماره تلفن آوای سپهر تماس بگیرید. ۰۲۱۸۸۳۵۰۳۵۹[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید