۱۰ نکته مهم در تمرین آوازخوانی

تمرین آواز

در این نوشته به بررسی نکات مهم در آوازخوانی و اصول مربوط به تمرین آواز را بررسی می کنیم.آواز خوانی و خوانندگی مهارتی است بر اساس حافظه ماهیچه های صوتی و صد البته مهارتی است، بیش از توانایی صحبت کردن. برای اینکه خواننده خوبی شویم باید بتوانیم به درستی نفس بکشیم، با قدرت و رزنانس بالا بخوانیم و از گام و نت صحیح خارج نشویم.

خوانندگی بسیار مفرح و همچنین اگر به طور صحیح انجام شود با دنیایی از تحسین و تشویق همراه خواهد بود. هیچ کدام از معلمان آواز در ایران ، معلم تربیت صدا نبوده و آنها تنها ردیف و شیوه را آموزش می دهند. اینکه هنرجوی آواز صدا را چگونه بسازد و عیب صدای خواننده چگونه باید رفع شود تا بحال در موسیقی سنتی ایران سابقه نداشته است.در ادامه به بررسی ۱۰ نکته در هنگام آوازخوانی می پردازیم:

۱. تنفس صحیح

تنفس صحیص در هنگام خوانندگی یکی از مهم ترین موارد است . عدم توجه و رعایت نکردن به این مسئله حتی خوانندگان شناخته شده را در اجرا های زنده دچار مشکل می کند. صدای شما دقیقا شبیه به یک ساز بادی عمل می کند. عمل تنفس، ۸۰ درصد خوانندگی را تشکیل می دهد و یک اجرای صحیح با تنفس مناسب آغاز و پایان می یابد.

 

۲. گرم کردن صدا قبل از شروع تمرین آواز

یکی دیگر از نکات مهم در تمرین آوازخوانی گرم کردن صدا می باشد. ابتدا رنج میانه صدا را گرم کنید ، سپس رنج پایین صدا و در آخر رنج بالا و دوباره به رنج میانه برگردید. همیشه برای هر رنج صدایی ۱۰ دقیقه زمان بگذارید و اگر صدایتان خسته است، زیاد به آن فشار نیاورید. هنگام گرم کردن صدا همیشه به رنجی برگردید که برایتان راحت تر است و بعد از چند دقیقه دوباره امتحان کنید.

خواندن را در رنج میانه و بسیار ملایم شروع کنید و سپس بلندتر  و پس از آن دوباره ملایم بخوانید. به این تغیراتی که در شدت رزنانس صدای خود بوجود می آورید، داینامیک صدا گفته می شود. حتی ساده ترین نوع داینامیک، به صدای شما روح می بخشد و هرچه بیشتر تمرین کنید و بلند و ملایم بخوانید صدای سالم تری خواهید داشت.

 

۳.تقویت اعتماد به نفس

یکی از مهم ترین موارد در خوانندگی داشتن اعتماد به نفس است.اگر شما دارای رنج صدای قابل توجهی باشید اما اعتماد به نفس لازم را برای اجرا در مقابل چندین نفر  نداشته باشید، نمی توانید  اجرای خوبی داشته باشید.

 

۴.تمرین خوانندگی زیر نظر استاد آواز

برای تمرین خوانندگی بهتر است که زیر نظر یک استاد آواز  تعلیم ببینید. انجام اشتباه یک تکنیک آواز می تواند به صدای شما صدمه بزند. اگر صدای شما قدرت کافی را ندارد، بدانید که به دلیل ماهیچه های تحت رشد و استفاده غیر صحیح از حنجره و تارهای صوتی است. هم چنین شما می توانید از CD های آموزشی موجود در بازار یا از نمونه های دیگر در دسترس در یوتیوب استفاده کنید.

 

۵. پیدا کردن رنج و وسعت صدا

یافتن وسعت صدا یک مسئله اساسی است، زیرا خواندن آهنگی که در رنج صدای شما نیست، فشار زیادی را به صدا و حنجره شما وارد می کند. برای اینکه به رنج های بالای صدا برسید، روی صداهای تولیدی “ترکیبی” کار کنید. صداهای تولیدی ترکیبی در واقع تر کیبی هستند از رنجهای پایین (صداهای تولیدی قفسه سینه) و رنج های بالا ( صداهای تولیدی از سر).  و رنگ و کیفیت صدای شما بسیار مهمتر از رنج صدای شما است.

تمرین آواز

۶.رعایت طرز ایستادن درست

درست ایستادن در تمرین کردن آواز و خوانندگی تاثیر زیادی دارد. در حالی که یکی از پاها کمی از دیگری جلوتر است، سعی کنید راست بایستید . سینه را به جلو و پهنای شانه ها را به عقب متمایل کنید. این طرز یستادن به شما کمک می کند که راحت تر نفس بکشید و حجم شش ها را برای ادای بهتر نتها و کلمات افزایش دهید. صورت و فک خود را ریلکس و راحت نگه دارید.

 

۷. تلفظ کردن درست آواهای صوتی

در هنگام تمرین آواز سعی کنید آواهای صوتی را درست تلفظ کنید. کلمات چیزی نیستند جز همین آواهای صوتی که به طور پیوسته اَدا می شوند و معانی را به وجود می آورند. پیوستگی بین آواهای یک کلمه و همینطور بین کلمات یک عبارت، زیبایی خاصی به آن می دهد. بنابراین با تمرین بر روی حروف صدادار، تکنیک پیوستگی آوایی را تمرین کنید.

 

۸. یادگیری گام های موسیقی

تمرین گامهای موسیقی به قدرت صدای شما می افزاید و باعث کنترل بیشتر بر روی صدای شما می شود. ابتدا رنج صدایتان را مشخص کنید (TENOR, BARITONE, ALTO, SUPRANO و غیره) و نت هایی را که رنج صدای شما را پوشش می دهند بر روی کیبورد یا پیانو پیدا کنید و تمرین کنید.

 

۹. تمرین کردن مداوم

برای خوانندگی اصولی و درست باید زیاد تمرین کنید. اگر روزی نیم ساعت بر روی گامهای موسیقی تمرین کنید، می توانید بعد ازیک ماه تغییرات را احساس کنید. بیشتر مشکلات ناشی از خارج خواندن نت ها نیز بعد از سه تا چهار ماه بر طرف می شوند. اگر کمتر از این میزان تمرین کنید، توقع زمانی بیش از این را داشته باشید.

 

۱۰. رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب بر روی صدای شما تاثیر زیادی دارد.بهترین رژیم غذایی برای صدای شما آب است. اگر مریض هستید، آب آناناس می تواند به صاف شدن گلوی شما کمک کند اما جای مصرف روزانه آب را نمی گیرد. قبل از خواندن، شیر یا آب پرتقال نخورید. شیرینی جات نیز صدای شما را خراب می کنند.

شما دوستان عزیز می توانید برای شرکت در کلاس های آواز و کسب اطلاعات بیش تر با شماره آموزشگاه تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید