آموزش آواز و مهارت های خوانندگی در سبک های مختلف

آموزش آواز

آموزش آواز عبارت است از تسلط بر فن آوازخوانی و درمورد هنرمند آوازخوان به کارگیری این فن برای بیان احساسات نهفته در یک آواز و به گونه ای آفرینش دوبارۀ آن هنگام اجرا می باشد.
ازتعریف بالا می‌توان این نتیجه را گرفت که آموزش آواز و یادگیری آن عبارت است ازانجام دادن تمرین‌هایی هدفمند، جدا از یادگیری یک ترانه یا تصنیف یا آریا یا گوشههای یک دستگاه، برای فراگیری تنفس صحیح، آزادسازی صدا ازهر گونه تنش مزاحم و بازدارنده، قوی کردی و تحرک بخشیدن به عضلات مربوط به گفتار، پرورش شنیدن صحیح اصوات و ادای دقیق و ژوست آنها.

اصولا شرایط طبیعی برای تمام کسانی که ازسلامت حنجره برخوردارند برای آموختن آواز و پرورش صدای آوازی موجود است. ساده ترگفته شود هرانسان سالم با شرایط فیزیکی سالم برای صحبت کردن یا آوازخواندن به دنیا می‌آید. عملکرد حنجره مانند دیگراندامهای درونی بدن تحت کنترل مستقیم انسان نیست. این بدین معنی است که تارهای صوتی به عنوان منبع تولید صوت یا وظیفۀ خود را سالم و درست انجام میدهند .

تکنیک های آوازخوانی و خوانندگی چیست؟

در آموزش آواز ،تکنیک های آوازخوانی و خوانندگی در واقع تمرین هایی است که به شما کمک میکنه تا رنج صدای خودتونو بالا ببرید و همچنین به بهتر شدن تن صدا و صاف شدن صدای شما کمک میکند .قطعا حروف خاصی هستند که همیشه موقع خوندن اونها مشکل دارید و صداتون عکس العمل مشخصی به اونها نشون میده.

از جمله ی این تکنیک ها این است که وقتی که شما نیاز به خواندن با نت بالا دارید.بیش از حد تمرین نکنید ، استراحت کنید و اجازه بدهید تا صدایتان به آرامی و کم کم بالا بیاید.اما همچنان کنترل کردن خود را ادامه دهید و نگهدارید اگر صدایتان مجبور به نت بالا کنید به یک نت بد خواهید رسید.

نوشیدنی های ولرم بنوشید.این کار برای تارهای صوتی شما  مفید است.زیرا به سادگی آنها را هیدراته میکند و باعث میشود که ب مخاطتان بیش از حد پاک شود. آب سرد موجب شوک و تشدید تارهای صوتی و گلوی شما خواهد شد.

از دیگر تکنیک های آوازخوانی تمرین عمیق نفس کشیدن است.تمرین کنید تا نفس کشیدن عمیق جزء عادات شما شود ، اگر به طور صحیح نفس بکشید،قسمت پایینی شکم شما گسترش میابد،نه قفسه سینه شما.

در نوشته ها و نت های معمولی عبارات،اغلب با استفاده از کاما یا دیگر نشانه ها،تنظیم میشوند.اما ممکن است که نشانه گذاری از اشعار نباشد. شعر را قبل از شروع به خواندن مرور کنید.و این نشانه ها را در جای درست خود یاد بگیرید و در بین این نشانه گذاری ها نفس بکشید.شما باید تنفس را تمرین کنید تا بتوانید بدون تنش،نفس نفس زدن یا فالش شدن آواز بخوانید.

وقتی که آواز میخوانید،صدای خود را ضبط کنید تا ببینید آیا صدای شما خوشایند و تحریک کننده است یا خیر؟ صدایتان را با ذهن باز گوش کنید و اگر واقعا خوب و درست به نظر نمیرسد،خودتان را قانع نکنید که همه چیز درست است.

در هنگام آواز خواندن به مردم نگاه کنید،که ممکن است در ابتدا احساس نا خوشایندی باشد اما با تمرین کردن شما به آن عادت میکنید. اگر نگاه کردن به یک شخص شما را عصبانی میکند،تلاش کنید و به پیشانی یا شانه های آن نگاه کنید و حتی میتوانید قبل از اینکه در مقابل مردم اجرا کنید،این کار را جلوی آیینه تمرین کنید.

سعی کنید که قبل از هر کاری جلوی دوستان یا خانواده و یا هر کسی که با آن احساس راحتی بیشتری دارید،اجرا کنید. اعضای خانواده معمولا سعی میکنند که عکس العمل و واکنش شیرینی را انجام دهند و نظرات واقعی خود را ندهند در حالی که دوستان خوب، آزادانه نظرشان را به ما میگویند.آماده باشید تا حتی گاهی به خودتان بخندند.

آواز

سبک های مختلف آواز و خوانندگی

در آموزش آواز در سبک پاپ اصول اصلی خواندن آموزش داده می شود و در کنار آن اندکی تئوری و صدا سازی نیز در دستور کار قرار می گیرد. ولی هدف بر پایه بازده زودتر برنامه ریزی می شود و اساتید آواز برای آموزش این سبک در کلاس آهنگ ها و قطعه های معروف را انتخاب می کنند.

در  سبک پاپ آهنگ هایی که برای آموزش انتخاب می شوند معمولا آهنگ هایی است که با گوش هنرجویان آشنا باشد. استاد آواز پاپ در کنار همه آهنگ ها و قطعاتی که به هنرجویان در کلاس یاد می دهد که بخوانند همه موارد و تکنیک های مربوط به خواندن را نیز در خلال همین قطعات آموزش می دهد.

آموزش این سبک آواز معمولا در کنار یک ساز بهتر جواب می دهد و به هنرجویانی که علاقه به این سبک دارند توصیه می کنیم تا حد امکان یک ساز نیز یاد بگیرند که بسیار به خواندن و درک مفاهیم آواز کمک می کند. معمولا این سبک با ساز گیتار بسیار همخوانی دارد و به علت قابلیت های متعدد گیتار خیلی خوب می توان آواز را با آن همراه کرد.

در آموزش آواز به سبک کلاسیک تاکید بیشتری روی اصول و مبانی موسیقی است. اساتید آواز در این سبک خیلی تاکید دارند که موسیقی به درستی و با همه جزییات  آموزش داده شود و هنگامی که اصول آواز درست و صحیح آموزش داده شد آنگاه هنرجویان می توان درک درست و بهتری داشته باشند و در مرحله بعد وارد موارد دیگر می شوند.

در این سبک روی صدا سازی و سلفژ بسیار تاکید می شود و در حقیقت هنگامی که هنرجو به سلفژ مسلط باشد می تواند درست و کاملا اصولی و تکنیکی بخواند.

سبک ایرانی که به آن سبک سنتی نیز می گویند در آموزشگاه موسیقی تدریس می شود. برای آموزش آواز به سبک ایرانی اساتید از روش های مختلفی استفاده می کنند.برخی اساتید با آموزش روی تصنیف های ایرانی آغاز می کنند و پس از آن زمانی که هنرجو اندکی به تصنیف ها تسلط پیدا کرد وارد ردیف و گوشه ها می شوند و آموزش اساسی آواز ایرانی را آغاز می کنند.

ثبت نام کلاس آموزش آواز

طبیعتا افراد مختلف انگیزه های متفاوتی از ثبت نام در کلاس های خوانندگی و آموزش آواز را دارند اما ویژگی های مشترک زیادی در بین آواز دوستان به چشم می خورد.

با حضور در کلاس های آواز شما می توانید به شکل اصولی از صدای خود استفاده کنید و با خواندن نت ها و بعد ترانه ها و شعر ها  از لذت آواز خواندن برای خود یا در بین دوستان و خانواده نهایت لذت را ببرید.

حضور در کلاس های آواز به شما کمک می کند  مفاهیم پایه ای موسیقی را بهتر درک کنید و با شناخت عمیق تر از فرکانس صدا ها و چگونگی خواندن فاصله ها، دریچه جدیدی از یادگیری را به روی خود باز کنید

شرکت و ثبت نام کلاس های آواز  و یادگیری تئوری موسقی زبان جدیدی را به شما می آموزد. زبانی که الفبای آن جهانی است و با این زبان می توانید احساسات مشترک سایر افراد را بهتر درک کنید.

زمان لازم برای  رسیدن به حداقل توانایی های لازم برای آواز ۶  الی ۱۲ ماه پیش بینی می شود که با توجه به پشتکار، زمان تمرین و …. متغیر خواهد بود.

دوستان عزیز و علاقه مندان یه یادگیری آواز توجه کنید که برای خواننده شدن نباید عجله کنید و باید دقت کنید که در طول مسیر و در هنگام یادگیری نهایت لذت را ببرید تا کم کم به آرزوهای خود در اجرای و خواندن موسیقی برسید.

آموزشگاه آوای سپهر به عنوان یک یار با تجربه شما را تا رسیدن به علایق و آرزوهایتان در مسیر یادگیری آواز همراهی خواهد کرد.

برای اطلاع از شرایط کلاس ها و رزور جلسات مشاوره آنلاین با ما تماس بگیرید. ۰۲۱۸۸۳۵۰۳۵۹

 

4 دیدگاه برای “آموزش آواز و مهارت های خوانندگی در سبک های مختلف

    • ALINEH گفته:

      سلام دوست عزیز،بله کلاس های آواز هم برای بزرگسالان و هم کودکان برگزار می شه.میتونید با شماره ۸۸۳۵۰۳۵۹ تماس بگیرید و دربارهی روزهای برگزاری کلاس ها و هزینه اطلاعات کامل کسب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید