کنسرت مشترک «شهرام ناظری» و «دولتمند خالف» در سالن باربیکن لندن برگزار می شود

کنسرت شهرام ناظری

استاد شهرام ناظری در اجرایی ویژه به همراه «استاد دولتمند خالف» موسیقیدان و خواننده سرشناس تاجیک ۲۴ فوریه در لندن روی صحنه می روند.

این اجرا به مناسبت آغاز به کار پروژه جهانی «زبان عشق» و روز جهانی زبان مادری سالن باربیکن لندن برگزار خواهد شد و بلیت فروشی این کنسرت نیز از طریق سایت barbican.org.uk آغازشده است.

موسسه فرهنگی هنری «مانا نقش» با همکاری یک موسسه فرهنگی و دو مرکز دانشگاهی خارجی اجرای این کنسرت را برعهده دارد.

شهاب نیکمان مدیر عامل مانا نقش، طراح و مولف پروژه “زبان عشق” در توضیح جزئیات این پروژه می گوید: «پروژه پژوهشی “زبان عشق” با هدف معرفی جایگاه بی بدیل شعر و ادب فارسی در آگاهی‌سازی، بیان و انتقال مفاهیم بلند “عشق، صلح و وفاق اجتماعی” به انجام میرسد .این پروژه از دیدگاهی متفاوت و متکی بر کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو (٢٠٠٣)، به معرفی ۳۰ تن از مشاهیر و مفاخر پارسی‌سرا در هزاره اول شعر پارسی از بایزید بسطامی تا بیدل دهلوی، و در گستره جغرافیایی یازده کشور آسیایی از سوریه تا هند میپردازد و نقش برجسته آنها را در حفظ هویت فرهنگی پارسی زبانان نمایان میکند. زبان عشق در مسیر خود به بررسی و پژوهش پیرامون آثار ارزشمند این مشاهیر و برگزاری نسشت های پژوهشی و اجراهای هنری پرداخته، و در پایان به تولید یک اثر صوتی تصویری و تالیف کتابی با موضوع نقش شعر پارسی در حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس و مانایی و انتقال بین نسلی این میراث، و همچنین “نقش شعر و ادب پارسی به عنوان گواهی بی همتا در بالندگی عشق ومهرورزی، وفاق اجتماعی و صلح پایدار” خواهد انجامید.”

وی می افزاید: «مقدمات و فاز اول این پروژه از حدود ۲ سال پیش آغاز شده و پس از انجام فاز اول پژوهش، با مشورت و کمک چند تن از استادان صاحب نظر در تاریخ و ادبیات فارسی در ایران و چند دانشگاه خارجی، به ویژه با مشورت و راهنمایی استاد گرامی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی از میان بیش از ۲۲۰ تن از مشاهیر پارسی سرا، بر اساس معیارهای مورد نظر ۳۰ تن انتخاب شده اند که آرامگاه آنها در ۱۱ کشور مختلف واقع شده است. همچنین زبان عشق در نگاه متفاوت خود به موضوع اهمیت پاسداشت و انتقال میراث ناملموس جاری در جوامع پارسی زبان و تاثیر زبان نظم در صیانت از سرمایه های فرهنگی و هویتی، از مشاوره دکتر آتوسا مومنی متخصص حوزه میراث ناملموس برخوردار است . همچنین این پروژه با همکاری چندین موسسه و مرکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور از دانشگاه‌ آکسفورد و دانشگاه‌ کمبریج و مرکز میراث ناملموس یونسکو در حال انجام است. در طول انجام پروژه تلاش میشود با برگزاری اجراهای زنده متفاوت با هنرمندان برجسته کشورهای مختلف، تعریفی متفاوت از میزان تاثیرگذاری آثار این شعرا را به جهان معرفی کنیم. اجرای مشترک استاد شهرام ناظری و استاد دولتمند خالف نمونه ای از بخش موسیقیایی این پروژه است که در کشورهای دیگر هم انجام خواهد شد.»

توضیحات و جزئیات بیشتر درباره این پروژه جهانی به همراه اطلاعاتی از سایر برنامه های آن به مرور دراختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.برای مشاهده اخبار بیش تر در حوزه ی موسیقی می توانید صفحه ی اخبار موسیقی را مشاهده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید