دلایل محبوب بودن و جذابیت ساز گیتار

گیتار

سازهای زیادی در دنیا وجود دارد،ولی طبق بررسی ها و نظرسنجی ها،یادگیری گیتار یکی از محبوب ترین آن هاست.هر کدام از سازها صدای منحصر به فرد خود را دارند،اما در حال حاضر گیتار و گیتاریست ها جایگاه خیلی خوبی در دنیای موسیقی دارند. از نیمه ی دوم قرن ۱۷ تا آخر قرن ۱۸، هارپسیکورد که یک ساز شبیه پیانو است، سازی بسیار معروف بود و مردم علاقه ی زیادی به نوازندگی با آن داشتند. اما با معروف شدن ساز گیتار، مردم علاقه ی بیش تری به این ساز نشان دادند.

گیتار سازی است که هم از نظر ظاهری جذاب است و هم صدای گوش نوازی دارد. در این نوشته به دلایل محبوب بودن و جذابیت ساز گیتار، می پردازیم.

محبوبیت ساز گیتار

۱- ویژگی های ظاهری ساز گیتار

ویژگی های ظاهری ساز گیتار نقش بسیار موثری در محبوب بودن این ساز دارد. یکی از دلایلی که باعث محبوبیت گیتار شده است، تنوع در مدل های آن است.گیتار انواع مختلفی دارد.در حالت کلی گیتارها به دو دسته ی الکتریک و آکوستیک تقسیم می شوند.

با هر دسته می توان سبک های متفاوتی را نواخت و هر نوع سلیقه ای با آن قابل اجراست.  سبک های متداول در ایران، کلاسیک، پاپ و فلامنکو می باشد.  سبک  فلامنکو  ریشه در موسیقی اصیل اسپانیایی دارد. از بزرگان معاصر گیتار فلامنکو می توان به پاکو دلوسیا، اتمار لیبرت، گروه جیپسی کینگز و آرمیک گیتاریست ایرانی اشاره نمود.

قابل حمل بودن گیتار نیز یکی از مهمترین علت های محبوبیت آن است.برخلاف پیانو و درام و ساز های دیگر که سنگین هستند و امکان حمل آنها وجود ندارد، گیتار را می توانید به هرجایی که می خواهید ببرید.به همین دلیل در هر جمعی که باشید،این صدای گیتار است که می تواند باعث ایجاد صمیمیت  در جمع  دوستان و یا خانواده باشد.

۲- محبوب بودن گیتار بین آهنگسازان

آهنگسازی هنری است که با خلق و تولید اثر سروکار دارد از آنجا که انسان ذاتا علاقه دارد خود خلاق باشد، اکثر علاقه مندان به موسیقی گرایش زیادی به آهنگسازی و به طبع آهنگساز شدن دارند.

برخلاف باور عمومی آهگسازی  صرفا به ساخت یک ملودی ختم نمی شود .یک آهنگساز با توجه به دانش موسیقیایی خود یک اثر هنری را می سازد ،اثری که در آن ساختار هارمونیکی،همراهی مناسب و… وجود دارد.

با این ساز آهنگسازان به راحتی و سرعت مناسب قادر به ساختن ملودی و هارمونی آهنگ های خود هستند.

یکی دیگر از ویژگی های  خوب این ساز ارزان بودن آن نسبت به سازهای دیگر مانند پیانو است. این ویژگی باعث می شود تعداد بیش تری از افراد، تشویق به خرید گیتار و یادگیری آن شوند.

گیتار

 

۳- یادگیری سریع و امکان همراهی با آواز

بی شک یکی از علت های اصلی محبوبیت ساز گیتار، یادگیری سریع آن می باشد. به خاطر قابلیت های این ساز و وجود منابع بسیار برای یادگیری، با سرعت خوبی می توان آن را یادگرفت. این سرعت در پیشرفت ، باعث ایجاد علاقه مندی بیشتر به موسیقی و ساز می شود و افراد را شیفته نوازندگی می کند.

اگر شما از افراد کم حوصله هستید و خیلی سریع می خواهید یک ساز را یادبگیرید، گیتار بهترین پیشنهاد برای شماست.

و اما مهترین قابلیتی که باعث محبوبیت ساز گیتار شده است  می توان به گستره صدایی خوب و قابلیت خاص این ساز برای اجرای ریتم و نت ها اشاره کرد. این قابلیت باعث می شود تا بتوان با این ساز خواندن و آواز را نیز همراه کرد.

اگرشما اهل موسیقی باشید حتما این موضوع را  می دانید که سازهای کمی قابلیت همراهی صدا را دارند. با گیتار و پیانو و تعداد محدودی از دیگر سازها می توان بخش آوازی را همراهی کرد و در اصطلاح این سازها به عنوان بخش همراهی به کمک خواننده می آیند و به او در خلق تصاویر صوتی زیبا کمک می کنند.

شما هم اگر ساز گیتار را دوست دارید و علاقه مند به آن هستید در زیر این پست برای ما از علت های علاقه خود به ساز گیتار بگویید.هم چنین اگر علاقه مند به یادگیری ساز گیتار و ثبت نام در دوره های آموزش گیتار هستید،می توانید با شماره آموزشگاه تماس بگیرید.

2 دیدگاه برای “دلایل محبوب بودن و جذابیت ساز گیتار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید