آموزش موسیقی کودک و کلاس های گروهی ریتم خوانی کودکان

موسیقی کودکان

موسیقی کودکان یکی از بنیادی ترین ابزار بیان­گری در کودک به شمار می آید و به او امکان می ­دهد تا احساسش را به زندگی ابراز کند. کودک با استفاده از صداهای  آمیخته به واژگان،اداها، حرکت های ریتمیک و بازی ها به انسجام حسی- حرکتی دست می­ یابد. آموزش موسیقی به کودکان نه با درس های موسیقی بلکه با بازی ­ها آغاز می شود.

برای آشنایی کودکان با فضای موسیقی نباید در ابتدا با آموزش مستقیم نت خوانی و موسیقی شروع کنیم بلکه باید به موسیقی مجال دهیم تا از دل بازی بتراود. فراموش نکنید که کودک باید فرصت کافی برای بازی کردن را داشته باشد. واژگان و اصوات باید از بطن بازی ­های بداهه و موزون  تراوش شوند.

موسیقی کودکان مانند ادبیات کودکان شامل بخشی از فرهنگ شفاهی عامه است. مانند لالایی ها،متل ها و بازی ­های آهنگین آمیخته با آواز. هم چنین شامل آثاری است که توسط آهنگ سازان برای کودکان ساخته شده است.

مراحل آموزش موسیقی کودکان

موسیقی مناسب برای کودکان فقط موسیقی تنها نیست، بلکه با حرکت، کلام، حرکات موزون و در تعامل  با همکاری فعال آن معنا می یابد.این موسیقی همان چیز طبیعی است  که  کودک می تواند آن را یادبگیرد واز آن لذت ببرد. در واقع این همان موسیقی مناسب برای کودکان است.

ازنظر زبانی در قدم اول باید با آوازهای ساده شروع کرد که کودکان به راحتی آن را بفهمند.ابتدا باید با الگو های کلامی شروع کرد و از کلمه­ های یک بخشی، عبارت ­ها و شعرهای کودکانه برای به تصویر کشیدن و توصیف استفاده کرد.

سپس جمله ­های از پیش ساخته شده با ریتم های بدنی «دست زدن، پازدن، بشکن زدن،روی زانو زدن،…..»بازآفرینی می شوند و به این صورت کودکان به صورت طبیعی ازبدنشان به عنوان وسیله ­ای برای بیان ریتم استفاده می­ کنند.

ملودی به تدریج، آهسته و در نتیجه ریتم به وجود می آید. برای نمونه ابتدا دو نُت معرفی می شود و  جمله ­های بازآفرینی شده مراحل قبل  در فاصله­ صدایی آن دونت خوانده می شود و سپس سه ، چهار و در آخر پنج نت و به همین ترتیب کودکان با ملودی های پیچیده تر آشنا می شوند.

در مرحله­ بعد الگوهای ریتمیک و ملودیک نام برده شده روی سازهای مربوط به این شیوه آموزشی اجرا و همراهی می شوند

دقت کنید که این سازها هرچیزی هستند مگر اسباب بازی و وسیله­ سرگرمی! سازها در آموزش موسیقی کودک باید با دقت انتخاب شوند و از صدای صحیح و با کیفیت آنها مطمئن بود. برخی از سازهای مورد استفاده مانند طبل ها،زنگوله­ ها، دقک­ ها، متالافون­ ها و… در عین حال که برای کودک چالش برانگیزند، به قدری ساده اند که بداهه نوازی را ممکن می ­سازند.

نکات مهم در فرآیند یادگیری موسیقی کودکان

در طول فرآیند یادگیری موسیقی کودکان به نکات زیر توجه کنید:

 1.  یادگیری موسیقی توسط والدین همزمان با کودک، تاثیرگذاری یادگیری کودک را چندین برابر می کند . چه خوب است شما نیز با انتخاب یک ساز و به ویژه ساز انتخابی فرزندتان در شکوفایی و رشد استعداد موسیقی  با او همگام شوید.
 2.  صبر کنید تا کودکتان برای یادگیری آماده شود.
 3.  در آغاز هر نوع فشاری برای نواختن و تمرین را از روی فرزندتان بردارید.با مجبور کردن کودک به چند ساعت تمرین در روز، تنها عشق او به موسیقی از بین می رود. اوایل آموزش به کودک خود اجازه دهید تا هر زمان که مایل است شروع به تمرین کند. در ادامه با ۵ دقیقه در روز شروع کنید و سپس این زمان را آهسته آهسته بالا ببرید. حتما توجه داشته باشید که زمان تمرین، مناسب با توان ذهنی کودک در تمرکز به موضوع مورد نظر باشد.
 4. تا حد امکان سعی کنید موسیقی را برای کودک سرگرم کننده سازید. مثلا اگر شما در حال ساز زدن هستید، از او نیز بخواهید با توجه به توانایی­هایش با شما شروع به نواختن کند.
 5.  مطمئن شوید که کودک­تان مربی خود را دوست دارد و با شور و اشتیاق در کلاس حضور می ­یابد.
 6.  برای کودک خود شرایطی را فراهم کنید که بتواند در مقابل دیگران بنوازد. نوازندگی در مقابل   غریبه ها،  کمک می­ کند بر استرس اجرا چیره شود و اعتماد به نفس لازم را برای اجراهای بعدی و شکوفایی استعدادهایش داشته باشد.
 7.  انتظار نداشته باشید که بتوانید نقش معلم موسیقی کودک­تان را در منزل بازی کنید، چرا که احتمالاً  نا امید خواهید شد.
 8.  آهنگ­های ساده­ مورد علاقه کودک­تان را پیدا کنید و روزانه در شنیدن این آهنگ­ها با او همراه شوید.

موسیقی کودکان

ثبت نام کلاس های آموزش موسیقی کودکان

آموزشگاه آوای سپهر با سال ها تجربه­ آموزش و برگزاری کارگاه ها و کنسرت های گروهی کودکان، دوره ­های آموزشی این سبک «موسیقی کودکان با نگرش ارف- شول ورک» را با روشی منسجم ، علمی و عملی دنبال کرده است.

ما براین باوریم که با کنجکاوی سازنده­ کودکان و واکنش ­های طبیعی و ذاتی­شان می­ توان توانایی خلاقانه کودک را پرورش داد تا بتواند با کسب خودباوری بر ساخت مایه­ های موسیقی تسلط یابد.

در دوره­ آموزش موسیقی به کودکان «ارف-شول ورک» در ابتدا به آنها آوازخوانی و توانایی گوش کردن و بازخوانی دقیق الگوهای ملودیک را آموزش می ­دهیم. آموزش ریتم های بدنی یا بدن ضرب­ها برای همراهی شعرهای قافیه دار، آواز ها و بازی­ها، مرحله­ ی بعدی آموزش در کلاس­ها و کارگاه هاست.

در قدم بعد حرکت های ایمایی بابدن، حرکت­های خلاق و البته حرکات موزون را به صورت گروهی یاد می گیرند. همراهی همزمان جزییات توضیح داده شده با سازهای مربوط، گام بعدی آموزش اساتید است.

در این میان کودکان با اسامی نت­ ها و شکل الفبایی آن ها، شکل نت­ها (گرد و سیاه و سفید وچنگ و…) مفهوم میزان و خط میزان، دیکته ریتم ، کلید سل و خط موسیقی ،جایگاه نت­ها در خط موسیقی، میزان­های ساده و ترکیبی، مفهوم دیز وبمل، رقص­های سه ضربی و چهار ضربی، سازشناسی(معرفی سازهای ایرانی و جهانی )، آمادگی برای اجرا و نواختن فلوت ریکوردر آشنا می ­شوند و به راحتی آنها را می آموزند.

همچنین ما اعتقاد داریم اجرای موسیقی کودکان در جمع و هم­ نوازی با سایر سازها‍ تاثیر مثبتی بر احساس لذت کودک گذاشته و مقدمه ای برای بالا بردن اعتماد به نفس او برای نواختن و خواندن آهنگ­های دلخواه بین خانواده و دوستان است.

آموزشگاه آوای سپهر در زمان های برنامه ریزی شده فرصت اجرا در جمع و هم نوازی را در اختیار کودکان قرار می دهد تا لذت نواختن در گروه را نیز تجربه کنند.

اگرعلاقه مند به رشد توانایی ها و خلاقیت های فرزندتان هستید و  می خواهید همراه او این دوره جذاب و لذت بخش را تجربه کنید، و از حضور اساتید باتجربه­­ عضو انجمن ارف – شول ورک ایران بهره مند شوید، ما در کنار شما هستیم و شما را همراهی خواهیم کرد.

شما می­ توانید در اولین فرصت با آموزشگاه تماس بگیرید. کارشناسان ما علاوه بر مشاوره­ تلفنی، شما را راهنمایی می کنند تا بدون پرداخت هزینه بتوانید به همراه فرزندانتان از فرصت جلسه­ های آشنایی با اساتید و کارگاه بهره مند شوید و با آشنایی بیشتر با فضای آموزشگاه در تصمیم و انتخاب خود برای آموزش موسیقی کودکان مطمئن تر قدم بردارید.

با امید آینده­ای زیبا و شاد برای تمام کودکان دنیا

7 دیدگاه برای “آموزش موسیقی کودک و کلاس های گروهی ریتم خوانی کودکان

 1. یسنا گفته:

  سلام من مربی مهد هستم و با موسیقی بلز اشنایی دارم .میخوام کلاس بلز برای بچه ها بزارم میشه راهنماییم کنید که چجوری اموزش بلز را شروع کنم

 2. شهرزاد گفته:

  سلام من نوازنده پیانوهستم میخوام در زمینه تدریس موسیقی به کودکان فعالیت کنم لطفا راهنمایی کنید چه دوره هایی رو برای آمادگی تدریس کودکان بگذرونم ممنون

  • ALINEH گفته:

   سلام دوست عزیز، شما می تونید با شماره آموزشگاه تماس بگیرید و اطلاعات کامل درباره تدریس موسیقی به کودکان و انواع کلاس های کودکان به دست بیارید.

 3. neda zamani گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت مدیر آموزشگاه
  بنده آموزش دخترم خیلی برام مهم هست و حساسیت زیادی برای آموزشش دارم و از اونجایی که دنبال این هستم که اون رو بزارم در کلاس های آموزش موسیقی اینکه قراره چطوری و به شیوه موسیقی کودک رو یاد بگیره برام خیلی مهم هست می خوام بدونم کلاس های آموزشگاه آوای سپهر به صورت گروهی هست و آیا دخترم باید با چند نفر دیگه سر کلاس باشه یا کلاس های خصوصی هست.

  ممنون از شما

  • ALINEH گفته:

   سلام دوست عزیز، کلاس های آموزش موسیقی کودک آموزشگاه آوای سپهر هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی برگزار می شود. شما می تونید برای اطلاع از شرایط کلاس ها و ثبت نام با شماره ۸۸۳۵۰۳۵۹ تماس بگیرید.

 4. یلدا پهلوانی گفته:

  سلام
  من برای ثبت نام دختر۸ سالم تو کلاس موسیقی کودک می خوام اقدام کنم فقط اینکه می تونم وقتی کلاس داره برگزار میشه داخل آموزشگاه منتظر بمونم

  • ALINEH گفته:

   سلام یلدای عزیز،بله شما در صورت ثبت نام دخترتون در کلاس موسیقی کودک،می تونید در داخل آموزشگاه منتظر بمونید.هم چنین شما می تونید با شماره ی ۸۸۳۵۰۳۵۹ تماس بگیرید و در کلاس های مشاوره رایگان آموزش موسیقی کودک آموزشگاه شرکت کنید تا با محیط آموزشگاه و شرایط ثبت نام بیش تر آشنا بشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید