اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران برگزار می‌شود

اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران

جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران برای نخستین بار به میزبانی استان سمنان و در شهر تاریخی سرخه برگزار می‌شود و در آن گروه‌های موسیقی متعددی از استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان

شمالی و سمنان به اجرای موسیقی می‌پردازند.

به گزارش ایلنا، روح‌الله کلامی (آتنوموزیکولوژیست، مدیر موسسه فرهنگی هنری عقل سرخ و دبیر اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران) از اجرای آیین‌های موسیقیایی شرق ایران، ریشه در فرهنگ و تمدن خبر داد.

این جشنواره برای نخستین بار به میزبانی استان سمنان و در شهر تاریخی سرخه برگزار می‌شود و در آن گروه‌های موسیقی متعددی از استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان به اجرای موسیقی می‌پردازند.

کلامی افزود: استان سمنان به عنوان یک شاهراه ارتباطی بین اقوام شرق و غرب ایران بوده و این موقعیت سبب شده در طی تاریخ ناحیه کومش یا استان سمنان از تنوع قومی و زبانی غنی و شگرفی برخوردار باشد، از همین رو این استان، گزینه مناسبی برای برگزاری نخستین جشنواره اقوام شرق به نظر می‌رسد.

غنای موسیقیایی و فرهنگ شفاهی در شرق و شمال شرقی ایران، قابل تامل است. با وجود این غنای بالا، موسیقی اقوام شرق به گونه‌ای در سایه خزیده که برپایی این جشنواره می‌تواند مقدمه‌ای بر معرفی بیشتر ظرفیت‌های این نواحی باشد.

تلاش خواهد شد تا با برپایی و تداوم آن در سال‌های آتی، این جشنواره به جدول رویدادهای بین‌المللی موسیقی راه یابد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی در طول برگزاری این جشنواره در مجتمع فرهنگی هنری باران سرخه و اجرای آیین‌های موسیقیایی اقوام شرق در محوطه باز در کنار سایر برنامه‌های جنبی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در دو روز برگزاری این جشنواره است.

دبیر اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران تصریح کرد: اجرای آیین ذکر خنجر که از شناخته شده‌ترین آیین‌های موسیقیایی ترکمن‌ها است، اجرای آیین‌های موسیقیایی گروه نیمروز سیستان و بلوچستان، برخی آیین‌های موسیقیایی و موسیقی ساریانی استان سمنان در کنار اجرای آیین‌های موسیقیایی تربت جام و غیره از جمله مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی در اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران می‌باشد.

وی افزود: برپایی جشنواره‌های فرهنگی و هنری از این دست یک محرک و عامل مهم در معرفی ظرفیت‌های گردشگری و هنری استان‌های میزبان بوده و از نظر رونق اقتصاد فرهنگی و هنری نیز اهمیت بسزایی دارد.

دبیر جشنواره افزود: برنامه‌ریزی‌ای برای تداوم حیات این جشنواره در سالیان آتی جهت اجرا در سایر شهرستان‌های استان سمنان و استان‌های همجوار صورت گرفته که دبیرخانه‌ای به این منظور برای برگزاری جشنواره موسیقی اقوام شرق شکل گرفته است.

این جشنواره پیرو پیگیری‌های چندین ساله اینجانب ضمن مدیریت و پیگیری طرح جامع موسیقی اقوام کشورهای اکو و راه ابریشم شکل گرفته است.

این جشنواره با پیشینه یک دهه مطالعات میدانی و انتشار آثار صوتی و نوشتاری مرتبط بوده و برای نخستین بار در ایران جشنواره‌ای با رویکرد موسیقی و توسعه برنامه‌ریزی شده است. از این رو برگزاری این جشنواره از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

این جشنواره در ۱۰-۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد

منبع : ایلنا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید